Kıbrıs Gülüş Tasarımı
Her Gülüşün Bir Hikayesi Vardır...

Kıbrıs Gülüş Tasarımı

Gülüş tasarımı nedir?

Gülüş tasarımı nedir:? Diş hekimliği, estetik ve sanatı birlikte uygulayarak, yüze özel ve ideal bir gülüşü sağlayabilmektedir. Dişlerimiz, bir birleri ve onları çevreleyen yumuşak dokular ile uyumlu olarak dizilmiştir. Sağlıklı, estetik ve güzel bir gülüşün temel elamanları dişlerimizdir dolayısıyla diş şekilleri ve anatomik özellikleri hakkında kapsamlı olarak bilgi sahibi olmak tüm tedavilerin temelini oluşturur.

Gülüş tasarımının nasıl olması gerektiği hakkında bilgi sahibi olabilmek için, yüz hatlarının, iç ve dış kenarları incelenmelidir.

Yüz hatları, cinsiyet, yaş, gülüş simetrisi, dişlerin sıralanışı ve renkleri, dudaklar ile diş etleri estetik gülüş tasarımını belirleyen faktörlerdir.

Kısaca Gülüş Tasarımı: Bireyin aynaya baktığında veya güldüğünde kendini nasıl görmek istediği ile diş hekiminin, becerisini tecrübesini, ve estetik sanatını uygulayarak bireye özel ideal gülüşü tasarlaması ve yaratmasıdır.

UNUTMAYIN: HER GÜŞÜLÜŞÜN BİR HİKAYESİ VARDIR

inner-smile-design

GÜLÜŞ TASARIMI YAPILMADAN GÖRMENİZ MÜMKÜN:

MOCK-UP ÇALIŞMASI: Tasarım aşamasında, sonucun nasıl olacağını hastanın görmesini sağlayan yöntemdir.

Alınan ölçülerle hazırlanan alçı üzerinde oluşturulan mumdan dişler hastanın ağzına takılarak planlanan tasarımın nasıl olacağı görülür. Bu çalışma dişler üzerinde gereken değişiklikler yapılabilmesine olanak sağlar.

FOTOĞRAFLA DİJİTALTASARIM:

Klinikte hastanın fotoğrafı çekilir ve dişler fotoğraf üzerinden şekillenir. Yapılan modellemede dişlerde istenen tüm değişiklikler yapılarak tasarıma hazır hale gelmesi sağlanır.

Dijital Diş Hekimliği

Dijital Dünyadaki gelişmeler kaçınılmaz olarak Diş Hekimliği alanda da diş hekimşerinin işlerini kolaylaştırmaya devam etmektedir.

Dijital Diş Hekimliğinin ilk aşaması olarak tedavilerin dijital olarak planlanması, sonrasında bu olası sonucu 3B printerlar ile üretip, hastamıza denetmek ve olası sonucu yüzünde görme imkanı bulunabilmektedir.

Dijital Diş Hekimliğinin avantajları sadece bununla da kalmamakta. Ölçü alırken de Dijital Ölçü Sistemleri kullanıldığında, hastamızdan ayrı olarak ölçü kaşıkları ve ölçü maddeleri ile ölçü alma süreçleri gereksiz hale gelmektedir. Bu da özellikle bulantı refleksi yaşayan hastalarda çok kıymetli bir durum haline gelmektedir.

Alınan ölçü üzerinden yapılacak olan tedavinin tasarımı da tamamen neredeyse %100 hassasiyetle dijital olarak yapılıyor.

Bu dijital tasarım sonrasında üretim için CAD-CAM sistemlerinin üretime geçebilmekteyiz. Yine %100’e yakın hassasiyetle…

GÜLÜŞ TASARIMI

Dudaklar, dişeti, dişler gibi bir takım estetik kriterlerin ayrı ayrı ve birbiri ile olan ilişkisinin değerlendirildiği, detaylı estetik analizleri kapsayan, gülüş şeklinin değerlendirilmesidir.

DİŞ ESTETİĞİ / Gülüş Tasarımı

Dudaklar, dişeti, dişler gibi bir takım estetik kriterlerin ayrı ayrı ve birbiri ile olan ilişkisinin değerlendirildiği, detaylı estetik analizleri kapsayan, gülüş şeklinin değerlendirilmesidir.

Gülüş estetiğinde önemli faktörler; Dudak seviyesi, dişlerin boyları, diş eti seviyesi, diş rengi, diş dizimi, güldüğümüz zaman dudak ve dişlerin uyumu ve gülme hattı gibi faktörlerin tek tek ve birbirleri ile olan uyumu estetik gülüş analizinin yapılmasında çok büyük önem taşır.

Gülüşün Önemi ?

Gülme, yüz kaslarının kasılması ile meydana gelen bir yüz ifadesidir. Sıcak ve güzel bir gülüş her dilde aynı anlama gelir. Gülümseme bulaşıcıdır. Gülüş, bireyin kendisine güven duygusunun ilk anahtarıdır. İçten gelen, etkileyici ve samimi bir gülüş, toplumda kişiler arası ilişkilerde kabul ettirici bir rol oynar. Gülümseme esnasında beyin endorfin salgılar. Bireyi rahatlatır. Bununla birlikte, bir çok kişi rahat gülemez, gülme konusunda kendini sınırlar.

Gülme ile diş ve diş etleri ön plana çıkar. Bireylerin, gülmekten kaçınmalarının en önemli nedeni, ağız ve diş sağlığı sorunları ile dişlerdeki renk, şekil ve kapanış bozukluklarıdır.

Gülüş Tasarımı-Smile Design

Gülüş tasarımı (smile design), bireyin aynaya baktığında veya güldüğünde kendini nasıl görmek istediği ile diş hekiminin, hekimlik, estetik ve sanatı birlikte uygulayarak, hastanın yaşı, yüz şekli, ten rengi, dudaklar, dişler, diş etleri ve çevre dokuların durumunu dikkate alarak bireye özel ideal gülüşü tasarlaması ve yaratmasıdır.

Kişiye Özel Gülüş Tasarımı

Gülüş tasarımı kesinlikle kişiye özel uygulanması gereken estetik diş hekimliğinin uzmanlık alanıdır. Daha güzel bir gülümseme için günümüzde kadınlar kadar erkeklerin de sıklıkla tercih ettiği gülüş tasarımında etkili olan pek çok faktör vardır. Kişinin cinsiyetinin yanı sıra, yaşı, yüz şekli, sosyo-ekonomik durumu, hatta mesleği göz önüne alınarak planlanan tasarımda kalıcı ve doğal bir gülümseme hedeflenir.

Kişisel Özellikler Gülüş Tasarımı’nı Nasıl Etkiler?

Cinsiyet: Ön iki dişin yanında bulunan yan kesici dişler kişinin cinsiyetine göre şekillenir. Bu dişler kadınlarda daha yuvarlak hatlı ve içerdeyken, erkeklerde daha köşeli ve belirgindir.

Yaş: Dişlerin boyu, şekli ve beyazlığı yaşla doğrudan bağlantılıdır. Özellikle ön iki dişin yapısı yaşı belli eden bir yapıdadır.

Ten Rengi: Doğal diş ve diş eti rengi kişiye özeldir ve ten rengiyle uyumludur. Doğal bir tasarımda uygun diş renginin seçilmesi özellikle önemlidir.

Meslek: Satış temsilcileri, halkla ilişkiler gibi pozisyonlarda çalışanlar sürekli diyalog halinde oldukları için gülümsemelerinin daha ön plana çıkan bir yapıda olmasını tercih edebilir.

Yüz Şekli: Dişlerin yüz hatlarıyla uyumlu olması çok önemlidir. Köşeli yüz hatlarına sahip birine yuvarlak formlu dişler yapmak uygun olmaz. Dudak kalınlığı, iki dudak arası mesafe gibi özellikler gülüş tasarımını belirlerken etkilidir.

Bu gibi faktörler gülüş tasarımını oluştururken etkili olduğu gibi, kişinin özellikle nasıl görünmek istediği de önemlidir. Hastaların birçoğu doğal bir gülümsemeye sahip olmak isterken, bazı hastalar yüzünde, özellikle dişlerinin dikkat çekmesini isteyebilir. Elbette kişiyle bütünleşen, onu mutlu edecek ve güvenle gülümsemesini sağlayacak dişler tasarlamak, uygulamadan maksimum fayda sağlanması anlamına gelecektir.

Gülüş Tasarımı Yöntemleri

Mock-up Çalışma: Tasarım aşamasında, sonucun nasıl olacağını hastanın görmesini sağlayan yöntemdir. Alınan ölçülerle hazırlanan alçı üzerinde oluşturulan mumdan dişler hastanın ağzına takılarak planlanan tasarımın nasıl olacağı görülür. Bu dişler üzerinde gereken değişikler yapılabilir, dişler hastanın ağzında 1-2 gün kalabilir.

Fotoğrafla Dijital Tasarım: Klinikte hastanın fotoğrafı çekilir ve dişler fotoğraf üzerinden şekillenir. Yapılan modellemede dişlerde istenen tüm değişikler yapılarak tasarıma hazır hale gelmesi sağlanır.

Dişlerin yerleşiminde, yüzün ortasından alın, burun ucu ve çene hizasından dikey bir çizgi hizasında dişlerin simetriye uygun olması sağlanır. Yatay düzlemde ise, keser dişlerin göz bebekleriyle paralelliği önemlidir.

Dişlerin sıralanışında, önden arkaya doğru belli oranda azalmayla sıralanmaya dikkat edilmesi gerekir. Doğada her yerde karşımıza çıkan “altın oran” gülüş tasarımında da geçerlidir.

Dişlerin rengi ise tasarımda büyük önem taşır. Kişinin özelliklerine bağlı renk seçilir ve dişin doğal özelliklerine bağlı renk değişimleri ve daha şeffaf yapıyla doğal bir görünüm sağlanır.

Gülümserken fazla görünen, asimetrik ya da renk farkları, koyulaşmalar olan diş etleri de tasarımı etkiler. Bu gibi sorunlarda diş etlerine yönelik bir tedavi gerekebilir.

Tüm bu uygulamaların ve titizlikle yapılan çalışmanın tek amacı kişinin görüntüsü kadar psikolojisini de etkileyen gülümsemesini başarılı bir şekilde yenilemektir.

CAD CAM TEKNOLOJİSİ VE GÜLÜŞ TASARIMI

Estetik diş hekimliği uygulamaların genişlemesinin ve yaygınlaşmasının en önemli nedenlerinden birisi de diş hekimliğinde kullanılan teknolojinin ve materyallerin gelişmesidir.

Özellikle, CAD CAM teknolojisi, genelde diş hekimliği özelde estetik diş hekimliği alanında bir çığır açmıştır diyebiliriz. Basitce bilgisayardan komut alan frez teknolojisi diyebileceğimiz CAD CAM (Bilgisayar destekli dizayn-bilgisayar destekli üretim) teknolojisi sayesinde, bireyden alçı ile herhangi bir ölçü almaya gerek kalmadan bilgisayara bağlı bir kamerayla hastanın ağız içi ölçüsü mikron seviyedeki hata ile alınabilir hale gelmiştir. Özel kamera sayesinde alınan bu görüntüler, bilgisayar tarafından birleştirilip, amaca uygun özel programlar vasıtası ile alt ve üst çenenin üç boyutlu görüntüsü elde edilebilmektedir. Üç boyutlu görünte elde edildikten sonra, diş hekimi tarafından estetik diş hekimliği kuralları uygulanarak dişlerin şekilleri bilgisayar üzerinden ön görüntülemeye tabi tutulur. Bu görüntüler üzerinden, istenilen estetik sonuçlar alınana kadar, dişler üzerinde gerekli değişiklikler yapılabilir. Amaçlanan gülüş tasarımına uygun, gülüş hattı elde edilebilir, yatay ve dikey hizalama yapılabilir, dişlerin boyutları, bombeleri değiştirilebilir, dişlerin oranları ayarlanıp, embraşurlar istenilen boyutta elde edilebilir.

Cad Cam Sistemi ile Gülüş Tasarımı

Ayrıca, dişlere verilen form, bireyin yüz fotoğrafı ile birleştirilerek, restorasyonun genel yüz görüntüsü ile uyumu kontrol edilebiliyor. Gerekirse, dişin formunda yeni düzeltmeler yapılıyor ve dişe nihai şekli veriliyor.

Gülüş Tasarımı, Yüz Formu Uyumu

Daha sonra, nihai şekli oluşturulan sanal görüntü, verilen bir komutla mikro frezeleri çalıştıran bilgisayardan destekli lazer kontrollü mikro torna tezgahına aktarılıyor. Mikro torna tezgahı, estetik amaca uygun olarak seçilen zirkonyum veya özel amaç için üretilmiş porselen bloklarını kazıyarak dişleri meydana getiriyor. Metal destek kullanma zorunluluğu ortadan kalktığı için; hem daha sağlıklı, hem de doğal dişe en yakın görüntü elde ediliyor. Ayrıca, zirkonyum veya özel amaç için üretilmiş porselen bloklar, CAD CAM ile işlendiğinde, altındaki dişe oturma hassasiyeti çok yüksek olduğundan, mükemmel adaptasyon elde ediliyor.

Cad Cam Sistemi ile Gülüş Tasarımı

Metal seramik tekniğinde en iyi döküm yönteminde ve en ideal şartlarda dahi adaptasyon hassasiyeti 100-150 mikron boyutunda iken, bilgisayar destekli kamera yardımı ile alınan ölçüyü müteakip CAD-CAM ile üretilen zirkonyum ve porselen bloklarında adaptasyon hassasiyeti 10-15 mikron boyutunda oluyor. Bu hassasiyet, protez dişin maksimal uyumunu sağladığı için estetik bir görüntü verdiği gibi bakterilerin içeri girmesini de önlüyor.

CAD CAM sistemin diğer önemli bir avantajı da, gülüş tasarımı ve uygulaması işlemlerinin bir seansta tamamlanabilmesi.