Pembe Esteti̇k

Pembe Esteti̇k

Pembe Estetik

inner-pembe-estetik

Dişetlerinde yapılan uygulamalara pembe estetik denir.

Diş hekimliğinin estetik alanında uygulanmakta olan tedavilerde, hedef kusursuz ve estetik bir gülümsemenin sağlanabilmesidir.

Kusursuz gülümseme için ise diş eti estetiği son derece önemlidir.

Diş eti estetiği durumunda, sorunun varlığına göre operasyon yöntemleri kullanılmaktadır.  Lazer ve botoks ile dişlerinize dokunmadan gülüşünüzü değiştirebilirsiniz.

Kaybolan diş dokusunu,estetik ve fonksiyonu iade etmek,biyolojik uyum sağlamak,diş hekimliğinin amaçlarındandır.Porselen,estetik,doku dostu ve uygun fiziksel özellikleri ile en çok kullanılan restoratif malzemedir.Ancak porselenin fiziksel özelliklerini kuvvetlendirmek için geliştirilmiş olan metal destekli porselenler,metal altyapının varlığı nedeniyle yeterli estetik ve biyolojik uyumluluğa metal desteksiz porselenlerin olduğu kadar sahip değildir.

Estetik Çalışmalar;

Porselen Laminalar

Tırnak kalınlıgında, istenen renk, boy ve formda özel olarak hazırlanmış bir porselen tabakasının dişin ön yüzüne yapıştırılması tekniğidir.Bu yöntemde porselen kron uygulamasından farklı olarak sağlıklı dişler çok fazla prepare edilmiyor . Bunun yerine dişin sadece ön yüzden çok ince bir diş tabakası kaldırılıp, hazırlanan porselen lamina dişin ön yüzüne özel bonding teknikleriyle yapıştırılıyor.

Uygulama alanları:

‘Laminate kaplamalar’ olarak adlandırılan bu teknikle dişlerimizin sadece ön yüzeylerin bir dolguda alınandan daha az miktarda malzeme kaldırılarak mükemmel renk ve doku uyumlu uygulamalar yapmak.

Dişlerdeki yıkımın fazla olduğunda dişin tamamının porselen kron ile kaplanmasıdır , porselen kronlar full porselen veya metal destekli olabilir. Full porselen kronlar metal destekli porselenlere göre daha estetik ve doğal görünür.

Estetik dolgular nasıl yapılır? Estetik dolgular, hazırlanmış kavitelere tabaka tabaka yerleştirilir ve her tabaka özel bir ışık ile sertleştirilir. Bu işlem bitince Estetik dolgular dişe göre şekillendirilir ve düzeltilir. Bütün bu işlemler amalgam dolgu işleminden daha uzun sürer. Ancak amalgamın en az iki katı kadar daha pahalıdır. Estetik dolguların ağızda kalma süresi de 7-10 yıldır ki bu süre amalgamın ömrüne yakındır. Ancak çok büyük dolgularda durum amalgamın lehinedir.

Avantaj ve dezavantajlar: Bu dolguların en büyük avantajları estetik olmalarıdır. Ayrıca bu dolgular dişlere iyice bağlandığı için diş dokularını destekler, kırılmaları ve sıcaklık geçmesini engeller. Kompozitler, yalnızca çürükleri restore etmek için değil, dişlerin rengini ve biçimini değişitirerek kozmetik etkileri için de kullanılabilmektedirler. En önemli dezavantajı işlem sonrası duyarlılıkların olmasıdır. Dolguların renkleri, kahve, çay gibi boyayıcı yiyeceklerle de hafifçe değişebilmektedir.

Zirkonyum kron ve köprülerde alt yapı olarak metal yerine beyaz renkte bir materyal olan zirkonyum kullanılır.1200 mpa kadar kırılma direnciyle oldukça kuvvetli bir malzemedir ve arka bölgelerde köprü yapımında kullanılabilir.Altyapılar CAD-CAM makinelarda zirkonyum bloklardan,kazıyıcı uçlar tarafından oyularak elde edilir,bu altyapının üzerine porselen işlenerek, estetik açıdan güzel,dayanıklı kron ve köprüler elde edilir.

 

Tedaviler