Dental İmplantlar

Dental İmplantlar

İmplant

inner-dental-implants

Çene kemiğine yerleştirilen özel titanyum vidadır. Günümüzde implantlar diş kayıpları sonrası, doğal dişlerin yerini alıp ağzın fonksiyon ve estetiğini sağlayan en iyi alternatiftir.

Diş hekimliği büyük ölçüde hassasiyet, planlama ve klinik sanata dayanır, hiçbir hasta birbirine benzemez. Sizin için hangi tip dental implantın uygun olduğuna karar verirken aynı felsefe geçerlidir.

Kliniğimizde 3D Görüntüleme teknolojisi ile varsayımları ortadan kaldırma CBCT 3D görüntüleme sayesinde ağzınızda tam olarak neler olup bittiğini görselleştirebilir ve ihtiyaçlarınıza göre kişiselleştirilmiş bir tedavi planı oluşturabilir.  İleri teknolojiye yaptığımız yatırım, verimli  bakım ve uzun ömürlü dental implant sonuçları sunmamızı sağlar.

Günümüzde İmplantlar diş kayıpları sonrası, doğal dişlerin yerini alıp ağızın fonksiyon ve estetiğini sağlayan en iyi alternatiftir. Diş kaybı ile ortaya çıkan önemli sorunlardan biri olan çene kemiğindeki erimenin durdurulması bugün için ancak implantlarla elde edilmektedir. İmplantlar geleneksel kaplama ve protezlere göre daha iyi konuşma ve çiğneme fonksiyonu sağlarken, yüzünüzde doğal bir görünümü de beraberinde getirir. Bugün implantlar Diş Hekimliğinin 21. yüzyıldaki en önemli gelişmesidir. Doğru teşhis, yeterli bilgi, tecrübe ve ekipmanla uygulandığında diş implantı, hasta ve hekim açısından olağanüstü başarılı sonuçlar verebilen bir tedavi şeklidir.

İmplant nedir?

Kısaca implant, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen ve genelde titanyumdan yapılan yapay diş kökleridir.

İmplantlar ile tedavi güvenli ve uzun ömürlü müdür?

İmplant tedavisi bilgili, deneyimli ve bu konuda eğitimli diş hekimleri tarafından yapıldığında ve kaliteli implant kullanıldığı zaman tamamen güvenli bir tedavidir. Genelde memnuniyet oranı çok yüksek olan implant tedavisinde bugün % 98 oranında başarıya ulaşılmıştır. Çok sayıda vakada implantların ağızda otuz yıl kadar sorunsuz kaldığı görülmüştür. İmplantlar artık dişler kadar uzun ömürlü sayılmaktadır. Özellikle 35-40 yaşından sonra, implantlar birçok vakada doğal dişlerin tedavisinden daha uzun ömürlü olmaktadır. Sonuçta implantlar bir ömür boyu kullanılabilirler. Bu konuda daha detaylı bilgiyi için kliniğimize başvurun.

İmplantlar her durumda kullanılabilir mi?

Diş kaybı olan her vakaya, ister tek diş, ister tüm dişler eksik olsun implant yapılabilir.

Her hastaya implant uygulanabilir mi?

Bazı sistemik rahatsızlıkları olan hastalar dışında herkese implant yerleştirmek günümüzde mümkün olabilmektedir. Bu konuda hekiminiz size daha detaylı bilgi verecektir.

İmplant vidaları belirli kalınlığı ve genişliği olan yapılardır. Bu nedenle implant konulması öngörülen bölgede, çene kemiğinin, bu implant vidasını kabul edecek yükseklik ve genişliğe sahip olması gerekmektedir. Var olan kemiğin kalitesi de implantın üzerine ne kadar çabuk protez yapılacağını belirler. Hastanın genel sağlık durumu iyi olduğu sürece implant uygulamasını engelleyecek bir üst yaş sınırı yoktur ancak kemik gelişimi tamamlanmamış çok genç hastalara uygulanması tercih edilmeyebilir.

İmplant yerleştirilirken acı duyar mıyım?

Uygun anestezi yöntemlerinin uygulanması durumunda, hayır hiçbir acı hissedilmez ve diş çekiminden daha kolay bir uygulamadır. Genellikle implant’ın yerleştirildiği akşam duyulabilecek ağrı basit ağrı kesiciler ile giderilebilir. Birçok hasta bu ağrının normal diş çekiminden sonra duyulan ağrıdan farklı olmadığını belirtmektedir.

İmplantlar yerleştirildikten hemen sonra protezlerim takılabilir mi?

Bu sorunun cevabı bazen evet, bazen de hayırdır. İmplant’ların yerleştirildiği kemiğin kalitesi ve implantın yerine bağlıdır. Ancak bazen size uygun bir geçici protez yaparak çiğneme ve estetiği hemen sağlanabilir.

Günümüzde bilgisayar teknolojisinden faydalanarak operasyon öncesi hazırlık yapılarak güçlü kemik desteği sonrası tüm dişsiz çenelerde, implantlar yerleştirildikten sonra vidalı protez ile evinizde çıkmayan dişlerle yemek yiyebilmek artık mümkün. Kliniğimizden bu konuda bilgi alınız.

Toplam tedavi süresi ne kadardır?

Eğer implantların üzerine hemen protez yapılabilecek yeterli kemik desteği varsa en az 2 randevu yeterlidir. Bu randevuların süresi, yapılacak işin özelliklerine göre farklı uzunluklarda olacaktır. Kısaca sert ve orta sert kemik yapısı varsa tedavi 1-2 haftada bitebilirken, zayıf kemik yapısı varsa tedavi 2 – 5 ay kadar sürebilmektedir.

İmplantların temizliği önemli midir?

Evet. İmplantlarında dişler gibi fırçalanarak temizlenmesi en az kendi dişleriniz kadar önemlidir. Unutmamanız gereken şey, ağız bakımının düzenli yapılmasıdır.

Eksik her diş için 'bir' implant gerekir mi?

Hayır. Genelde 2 implant yerleştirildiğinde 3 veya daha fazla diş yerine hizmet verebilir. Çok sayıda dişin özellikle çenenin arka bölgesinde eksik olduğu durumlarda sabit protez yapılabilmesi için implant sayısının da arttırılması gerekir. İmplant yapılan bölgede kemiğin erimesi durduğundan bazen implant sayısı kemik erimesini durdurmak içinde arttırılmaktadır.

Bu gün ‘all on four’ teknolojisi ile tek çeneye 4 implant yapıp vidalı protez ile sabit dişlere kavuşabilirsiniz.

İmplant tedavisi pahalı mıdır?

Hayır değil. Günümüzde her bütçeye uygun kaliteli implantlar sayesinde hastalarımıza birçok seçenek sunabiliyoruz. İmplant yerleştirme işleminin karmaşıklığı ve uzunluğu, hastanın diş sağlığı ve ihtiyaçlarına bağlı olarak ücret değişebilir.

İmplant tedavisi hangi durumlarda ne avantajlar sunar?

Dişlerinin hepsini kaybetmiş ve tam protez taşıyan hastalar: Bu hastalar protezin hareketine bağlı olarak sürekli ağrı ve iyi çiğneyememekten şikayetçidirler. Bu tip hastalarda implant tedavisi yukarıdaki tüm şikayetleri ortadan kaldırdığı gibi kemiğin erimesini de durdurmaktadır.

Alt ya da üst çenede dişlerinin bir kısmını kaybetmiş hastalar:

Bu hastaların şikayeti kancalarla tutunan hareketli bir protezin çirkin görüntüsü, ya da köprü yapılabilmesi için sağlam dişlerini kestirme zorunluluğu olarak sayılabilir. İmplant protezler her iki durumu da ortadan kaldırır.

Tek dişini kaybetmiş hastalar: Bu hastalar eksik tek bir dişin restorasyonu için en az komşu iki dişini kestirerek köprü yaptırmak zorunda olan hastalardır. Tek bir implant’ın yerleştirilmesi komşu 2 dişi kesilmekten kurtarmaktadır.

İmplant tedavisinin avantajları nelerdir?

Daha iyi çiğneyebilme – Her istediğini yiyebilme Daha iyi estetik görünüm Özgüvenin geri kazanılması ile daha mutlu bir sosyal hayat Her şeyi yiyebilmeye bağlı olarak daha sağlıklı ve dengeli beslenme Diş kaybı sonucu oluşan kaçınılmaz kemik erimesinin durdurulması

İmplantların vücut tarafından reddedilme riski var mı?

İmplantlar organizma için herhangi bir yan etkisi olmayan titanyumdan yapılmış ve yıllardır yoğun araştırmalara tabi tutulmuştur. Kemiğin titanyumla arasında tam olarak bir bağ(Osseointegrasyon) oluştuğu 1982 de yayınlanmıştır. Vücudun titanyum implantlara karşı antijen üretip bunları kalp ve böbrek transplantlarında olduğu gibi reddetmesi ihtimali yoktur.

İmplantların başarısı garantili mi?

Birçok firma implantlarına kırılma vs gibi hasarlara karşı ömür boyu garanti vermektedir.

All on Four İmplant Konsepti

All on Four konsepti 4 implant ile tam çene sabit protez yapımını ifade etmektedir. Çoğunlukla 48 saat içerisinde hastaya daimi protezi yapılan bu sistem yoğun iş yaşantısı, yeterli zamanı olmayan hastalar ve sağlık turizmi hastaları için ideal tedavi yöntemidir.

Bu sistemde hastanın kemik yapısına göre yapılan planama sonucunda ortalama sekiz adet implant ile sabit diş protezi yapılır. Kullanılacak implant sayısı panoramik röntgen ya da bilgisayarlı tomografi görüntüleme yöntemleri ile belirlenir. Tüm bu tetkiklerin sonunda çene kemiğine istenilen sayıda implant yerleştirilir.

All On Four yönteminde geleneksel yöntemler ile yeterli sayıda implant yerleştirilemeyen çene kemiklerine belirli sayıda ve açılarla yerleştirilen implant sistemleri üzerine sabit diş protezi yapılabilir.

All on Four uygulamasının en önemli avantajı hiç dişi olmayan bir hastanın 48 saat içerisinde geçici yada daimi sabit protezleri ile klinikten ayrılmasıdır. Böylece hasta iyileşme sürecinde ağızında sabit dişleri ile rahatça günlük yaşantısını herhangi bir kesinti veya sıkıntı olmaksızın devam edebilmektedir. İşlem sonrasında yapılan protez daimi protez ise 3 ay sonra yumuşak ve sert dokulardaki değişikleri tolere edebilmek için kontrol ve konturlama işlemi gerekli olabilmektedir.

Bu yöntemin bir diğer avantajı da yüze yumuşak doku desteği sağlayan hibrit protezlerin iki gün içerisinde yapılabilmesidir. Böylece hastanın dudak, çene ve yanak bölgelerinde yer alan yaş ve kemik kaybına bağlı çöküntüler de kısmen desteklenerek yüz bölgesinde de daha estik bir görüntü yakalanabilmektedir.

All On Four İmplant Tekniği

All On Four İmplant tekniği, total dişsizlik yaşayan hastalarda uygulanan, implantların ağızda belirli açılarla yerleştirilmesiyle, aynı gün protezin sabitlenmesine olanak veren tekniktir.

Bu teknik, dental implant prosedürüne uygun, yeterli kemik yoğunluğu olan ve tüm dişlerini kaybetmiş hastalara uygulanmaktadır.

All On Four İmplant Tekniği Tedavi Aşamaları

Öncelikle, hastanın detaylı klinik muayenesi yapılır ve 3 boyutlu tomografi  tetkikleri yapılır. Hastanın ağzında çekilmesi gereken diş varsa, onlar çekilir. Protez için ölçü alınır ve implant sonrası uygulama için hazırlanır. İmplantların uygulanmasının ardından ise, geçici protezler yerleştirilir. İmplantın, çene kemiğiyle kaynaşma süresi olan ortalama 3 ayın sonunda ise, geçici protezin yerini sürekli kullanacağı protezler alır.

Yapılan işlem sonucunda 1 veya 2 gün tüm dental implant işlemlerinde olduğu gibi ağrı ve şişlik gözlemlenebilir. Ancak bu şikayetleri, doktorunuzun önereceği ilaçlar yardımıyla kolaylıkla rahatlatabilirsiniz. 3 aylık geçici protezleri kullandığınız sürece, çok sert gıdalardan uzak durmanız, protezin zarar görmemesi ve implantlara baskı oluşturmaması açısından önemlidir. 3 ayın sonunda ise normal beslenme düzeninize dönmenizde hiçbir sakınca yoktur.

All On 4 İmplant Tekniği’nin Avantajları

All On 4 Tekniği’yle tedavi olan hastalarda, özellikle 3 aylık süreçte doktorunun önerilerini özenle yerine getirmeleri durumunda çok başarılı sonuçlar alınmaktadır. Hastanın aynı gün, hem yeme-içme fonksiyonlarını hem de sosyal hayatını etkilememesi açısından son derece ayrıcalıklı bir yöntemdir.